دوشنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۷
معماری
خانه / علوم تجربی هشتم / علوم تجربی هشتم | آزمایشات واندوگراف

علوم تجربی هشتم | آزمایشات واندوگراف

آزمایش­های جانبی واندوگراف

۱- فرفره­ ی الکتریکی :

اگر مطابق شکل فرفره­ای فلزی که با اصطکاک بسیار کمتر روی سوزن نوک تیز می­تواند بچرخد درست کرده روی کلاهک مولد واندوگراف قرار دهیم بعد از روشن شدن دستگاه در جهت نشان داده شده شروع به چرخش می­کند طبق قانون سوم نیوتن وقتی مولکولهای هوا به نوک تیز فرفره که تراکم بار زیادی دارند برخوردمی­کنندیونیزه­می­شوندونیرویرو به عقبی را ایجاد می­کند و باعث چرخش فرفره می­شوند مانند شکل

۲- مشاهده چگالی سطحی بار الکتریکی بیشتر در نقطه­های نوک تیز :

اگر چند تکه سبک را روی یک مخروط فلزی قرار دهیم و آن را به مولد واندوگراف وصل کنیم می­بینیم که تکه کاغذهای واقع در قسمت نوک تیز مخروط بیشتر از همه پرتاب می­شوند. یعنی تراکم بار در نقاط نوک تیز جسم رسانا بیشتر است.

۳- نخ­های افشان :

اگر یک در چند رشته نخ را در یک فیش فلزی مخصوص محکم کنیم دو یا نخ­های را دور حلقه فلزی وصل می­کنیم و آن را به کلاهک دستگاه وصل کنیم نخ­ها از هم باز می­شوند و به صورت شعاعی قرار می­گیرند زیرا هوای اطراف کلاهک یونیزه می­شود.و نخ­ها باردار کرده است و هر نخ می­خواهد از نخ دیگر حداکثر فاصله را داشته باشد.

۴- گلوله­های رسانای سبک در استوانه شفاف :

این استوانه با دو قاعده ( بالا و پایین ) رسانا می­باشد گلوله­های سبک و رسانا در درون آن واقع شده­اند. وقتی این استوانه به کلاهک دستگاه وصل می­شود گلوله­ها شروع به حرکت رفت و برگشت به بالا و پایین می­کنند زیرا از قاعده­ی پایینی بار ( – ) دریافت و به شدت از این قاعده دفع می­شوند و وقتی به قاعده بالایی می­رسند بار الکتریکی خود را به آن می­دهند و دوباره می­افتند و این عمل را آن قدر تکرار می­کنند تا دو قاعده بالایی و پایینی هم پتانسیل شوند و در این حالت گلوله­ها به حالت معلق در استوانه باقی می­مانند.

۵- استوانه فاراده :

با اتصال یک استوانه بلند و باریک به کلاهک دستگاه این استوانه باردار می­شود اما باری در آن تولید نمی­شود زیرا گلوله­های سبک ( آونگ دوگانه ) از هم فاصله گرفته­اند یعنی کل بار الکتریکی استوانه در سطح خارجی آن است و با یک صفحه­ی آزمون و الکتروسکوپ این نتیجه را می­توان تأیید کرد.

البته این آزمایش را می­توان به این صورت هم می­توان انجام داد که استوانه را به طور عمودی به کلاهک وصل کنیم، و وقتی دستگاه روشن است گلوله­های سبک را عمودی به درون آن بیاندازیم مشاهده می­شود که هیچ حرکتی در درون لیوان ندارند یعنی بار الکتریکی در سطح داخلی لیوان وجود ندارد.

۶- روشن و خاموش شدن لامپ نئون ( مهتابی ) در نزدیکی کلاهک :

وقتی یک لامپ نئون را به کلاهک نزدیک می­کنیم وقتی بار کافی در کلاهک جمع شده باشد با تخلیه­ی آن به لامپ یک لحظه روشنایی لامپ دیده می­شود و بعد خاموش می­شود. ( و همین طور با لامپ فازمتر هم می­توان این آزمایش را انجام داد) و این عمل مرتباً ادامه پیدا می­کند.

۷- انحراف شعله شمع :

اگر شمع را روشن کرده در مقابل نوک تیز یک میله فلزی وصل شده به کلاهک واندوگراف قرار دهیم موقع روشن شدن دستگاه شعله شمع انحراف پیدا می­کند با توجه به یونیزه شدن بسیار زیاد مولکولهای هوا اطراف قسمت نوک تیز و دفع یون­های هم نام و جذب سون­های نام هم نام جریانی از هوا در فضای اطراف به وجود می­آید و شعله شمع در مجاورت دستگاه خم می­شود.

۸ – اثر واندگراف بر مهتابی

هنگامی که واندوگراف روشن است و بار الکتریکی کافی بر روی کلاهک آن جمع شده است،یک لامپ مهتابی را نزدیک مولد واندوگراف می کنیم مشاهده می شود که جرقه ای بین لامپ و کلاهک زده می شود و لامپ در یک لحظه ی کوتاه روشن می گردد . علت روشن شدن لامپ این است که بر اثر تخلیه ی الکتریکی کلاهک جریان کوچکی با اختلاف پتانسیل بالا از لامپ به سمت کلاهک اعمال می شود.این جریان که همان عبور الکترونها با سرعت بالا است باعث بر انگیخته شدن گازجیوه ای درون لامپ می گردد. گازجیوه هنگام بر گشت به حالت پایداریک فوتون درمحدوده ی طیف ماوراء بنفش ساطع می کند این فوتون نامرئی است و دیده نمی شود. اماپس از برخورد آن به صفحه ی فلوئورسنت اطراف لامپ، طول موج آن عوض گشته و به فرکانسی مرئی تبدیل می شود.

درباره ی torbat

همچنین ببینید

دانلود پاورپوینت علوم هشتم فصل اول

جهت دانلود پاورپوینت علوم هشتم فصل اول به ادامه نوشته مراجعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس